thevilla logo

Jak si o Vánocích procvičovat angličtinu

Jak si o Vánocích procvičovat angličtinu

Ačkoli před Vánoci nevíme, kde nám hlava stojí, a myslíme jen na to, komu jsme zapomněli koupit dárek a které nám ještě chybí cukroví, když už Vánoce konečně přijdou, nátlak se uvolní a během svátků máme mnohdy i chvilku času. A není nic lepšího, než tuto chvilku využít k procvičení angličtiny.


Přestože procvičovat gramatiku je vždy užitečné, není to příliš vánoční a ideální výplň pro reklamu mezi dvěma pohádkami to není. Naopak dokonalý způsob, jak si procvičit angličtinu a zůstat ve sváteční náladě, jsou vánoční písničky, kterých je celá řada, a nějaká ta vánoční písnička se najde snad v každém žánru. I původně lidová píseň může mít rockovou předělávku, popový hit může přezpívat operní pěvec, vše je možné. Většinou je lepší volit mezi novějšími písněmi, lidové písně často obsahují formulace, které v současné angličtině již nenajdeme, i tak to ale může být příjemný poslech.

...
Celý článek
336 Zobrazení

Santa Claus - kdo to vlastně je?

Santa Claus - kdo to vlastně je?

Vánoce se blíží a přestože u nás nosí dárky Ježíšek, díky televizi a internetu si však i my začínáme Vánoce spojovat se staříkem v červeném obleku, který zdánlivě nemá s naší vánoční tradicí nic společného. Je to ale skutečně tak?


Santa Claus, jak by Vám v USA řeklo každé dítě, putuje ze Severního pólu každé Vánoce na saních tažených soby, a do domů se spouští komínem. Santa má seznam dětí, kde se píše, kdo byl hodný a kdo zlobil, a tedy kdo bude obdarován. To, že Santa vzhledem připomíná našeho Svatého Mikuláše, není náhodou, vždyť právě Svatý Mikuláš, anglicky Saint Nicolas, je předobrazem amerického Santy. Amerika není jediným státem, kam tento svatý v nějaké podobě doputoval, jeho stopy lze sledovat po mnohých státech Evropy.

...
Štítky:
Celý článek
356 Zobrazení

The Villa 4 Kids Summer Camp o plavání a chození k vodě...

The Villa 4 Kids Summer Camp o plavání a chození k vodě...

Milí čtenáři, příměstské jazykové kempy pořádáme od roku 2009. Jak název napovídá, jejich primárním cílem je osmělit děti v komunikaci v angličtině. 

K tomu nám napomáhají všelijaké činnosti

...
Celý článek
389 Zobrazení
Vybrané

Bilingvní holka - Díl 4. Klíčová paní profesorka Jirků, má první pravá učitelka angličtiny a Columbia Encyclopedia

Bilingvní holka - Díl 4. Klíčová paní profesorka Jirků, má první pravá učitelka angličtiny a Columbia Encyclopedia

Psal se rok 1987, při mé tehdy první hodině angličtiny na střední škole jsme vyplňovali jakýsi vstupní dotazníček. Bylo tam asi 10 otázek, kterým jsem rozuměla a na které se mi zdálo snadné odpovědět. Odpovídali jsme v angličtině. Poslední otázka byla typu „multiple choice“ a zněla něco jako „Jak jsi se doposud učil/a anglicky?“, na výběr bylo z:

• Jazyková škola
• Soukromá angličtina
• Pobyt v zahraničí

...
Celý článek
906 Zobrazení
Vybrané

Bilingvní holka - Díl 3. 6 let bez učitelky

Bilingvní holka - Díl 3. 6 let bez učitelky

Ale Austrálie netrvala navždy. Rodiče mi kamarádku dovolili, ale „úprk na západ“ neplánovali. Plánovali se vrátit k rodině do naší vlasti, i přes komunismem pochroumanou společnost. A kde tam hledat angličtinářku, to mi tedy povězte!

Nemohu si dovolit posuzovat, na jaké úrovni jsem měla angličtinu, ale pamatuji si, že byly chvíle, kdy jsem měla problém najít české slovo a tak jsem prostě tu tam použila anglické. Dnes již vím, že to bylo také tím, že některá slova prostě přeložit nejdou, neb se v tom druhém jazyce přímo nevyskytují. A tak mám i v současnosti celou řadu oblíbených slov, které prostě nepřekládáme ať už z češtiny do angličtiny či naopak.
Rodiče, respektive maminka se pokusila mě umístit na jazykovou školu (byla jsem ve 3. třídě), tu událost si detailně nepamatuji, ale pamatuji si, že ten, kdo s námi vedl pohovor, nám řekl, že bych se vymykala a nudila a že pro mě jejich škola není vhodná.
Nastoupila jsem tedy do klasické základní školy a má angličtina šla do útlumu. Jediné momenty, kdy jsem jí tak trochu používala, byla má nepravidelná korespondence s Michelle. Moje znalosti byly však komunikačního charakteru – výborně jsem rozuměla, mluvila – myslím si, že na bilingvní úrovni. Naopak má schopnost číst a psát neodpovídala úrovni mého ústního projevu. Čtení ani psaní se se mnou nikdo neučil, takže můj tzv. „spelling“ byl dosti nemotorný. I přesto, že napsání dopisu pro mě bylo tak trochu zátěží, byla jsem motivována si přátelství z té velké dálky udržet.
Nyní žijeme v době, kdy si ani neumíme představit, že bychom angličtině nebyli vůbec vystaveni, ba naopak, spousta lidí, je na anglické výrazy, názvy produktů, reklamní slogany, písničky atp. alergická.

...
Celý článek
710 Zobrazení
Vybrané

Bilingvní holka - Díl 2. Moje druhá učitelka angličtiny

Bilingvní holka - Díl 2. Moje druhá učitelka angličtiny

Jak jsem se tak snažila zachytit cokoli smysluplného z televize, tak jsem samozřejmě disponovala výhodou, kterou disponují všechny děti – bezprostřednost, bystrost a nadšení pro věc. Vždyť ta bedna nabízela barevné obrázky, tak to by bylo, abych tomu nepřišla na kloub.
V domácnosti jsme hovořili česky, maminka mě vyučovala tou již zmiňovanou metodou „domácího vzdělávání“. Jakékoli společenské akce, kterých jsme se účastnili, se konaly na konzulátě v češtině (Mikuláš, oslavy různých politických výročí atp.). Na návštěvy jsme chodili pouze do dalších českých rodin z konzulátu anebo oni k nám. Takže takový malý mikrosvět.
Když jsem byla trochu větší, v rozpětí pobytu v Austrálii to představuje věk okolo 6-8 let dostala jsem od rodičů trochu více volnosti. To představovalo, že jsem mohla třeba chodit jezdit na kole okolo domu. Bylo to bezpečné a fajn. Bylo to ale také poprvé, kdy jsem se náhle ocitla vystavená komunikaci cizích lidí (a že jsou Australané komunikativní, o tom se tu ani rozepisovat nemusím, to už si dnes asi umíme všichni představit). Znamenalo to občasné pozvání od sousedky na zmrzlinu. Na to jsem poslušně odpovídala naučeným: „Thank you, I must ask my mother.“ (když jsem se se sousedkou po 20 letech od mého odjezdu setkala, tak na tyto mé „hlášky“ se smíchem vzpomínala) Znamenalo to ale také občasné setkání s dětmi z okolí, buď byly také venku na kole, nebo si házely míčem a tak různě…
A tak jsem jednoho dne potkala Michelle. Michelle nebydlela u nás v domě, ale chodila tam za babičkou a dědou. Chodila tam často a já si dnes myslím, že posléze tam začala chodit ještě častěji právě kvůli našemu přátelství.
Rodiče nakonec nějak vyměkli a dovolili mi Michelle (po jistě 150 pozváních) navštívit. A to byla moje druhá paní učitelka. Něco už jsem jistě uměla, jinak bych jí asi moc nezajímala, ale hodně jsem se s ní naučila při hře, při převlékání panenek Sindy (taková tehdejší konkurentka Barbie), při stavění mozaik, při hraní s autodráhou jejího bráchy a tak jsem se na chvilku ocitla v jiném světě.

A co toho tyto kloubové panenky mého dětství za doprovodu nekonečné fantazie napovídaly, to by jeden ani nevěřil.

...
Celý článek
766 Zobrazení

Nejlepší vánoční filmy v angličtině pro děti i pro vás

Nejlepší vánoční filmy v angličtině pro děti i pro vás

Vánoce jsou v naší i anglofonní kultuře spojené se sledováním různých vánočně laděných filmů. U nás mezi vánoční klasiku patří Pyšná princezna, Tři oříšky pro Popleku nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele. Letos jsem si uvědomila, že naše vánoční klasika není ani zas tak vánoční. Snad jen ta Popelka, tam je alespoň snih :)

Vybrala jsem svých top 10 vánočních filmů v angličtině, které většinou s rodinou nebo s dětmi shlédneme znovu a znovu s blížícími se Vánoci.

...
Celý článek
946 Zobrazení

Thanksgiving - co byste měli vědět a co by vás mohlo zajímat

Thanksgiving - co byste měli vědět a co by vás mohlo zajímat

O co jde?

Česky mu říkáme Den díkůvzdání. Je to svátek, během kterého každý děkuje za vše dobré, co se mu přihodilo. Jeho cílem je zamyslet se nad svým životem a uvědomit si, za co všechno bychom měli být vděční.

...
Celý článek
651 Zobrazení
Vybrané

Bilingvní holka - Díl 1. Moje první učitelka angličtiny

Bilingvní holka - Díl 1. Moje první učitelka angličtiny

Příběh začíná v roce 1976, když jsem jako tříletá odletěla s rodiči do daleké Austrálie. Česky už jsem dle slov mé maminky mluvila docela dobře, ale znáte to, maminky to někdy přehánějí. Prý jsem na letišti řekla babičkám: „já zítla pčídu“
Režim byl neúprosný a děti zaměstnanců konzulátu nesměly navštěvovat žádné místní školy – výuka probíhala doma, kde maminky vyučovaly děti (dnes se tomu moderně říká domácí vzdělávání – „homeschooling“, ale o tom napíšu někdy jindy jiný příspěvek) a děti pak jednou za rok nebo za dva dělaly během „dovolené“ v Československu srovnávací zkoušky, na základě, kterých dostaly vysvědčení. Režim moc nefandil ani žádnému družení s místními obyvateli – řekněme, že to bylo zakázané.
Můj největší parťák (tedy kromě rodičů) byla televize. Ta australská už v 70. letech vysílala kreslené dětské pořady, které se k nám dostaly až po revoluci. Jeden z mých nejoblíbenějších pořadů nebyl ale kreslený, byl to tzv. Romper Room – pořad z prostředí mateřské školky, kde účinkovala paní učitelka a pár dětí a během pořadu tvořily, hrály hry, zpívaly a tak různě. Já jsem vše kopírovala a dělala s nimi. Když jsem něco potřebného neměla, maminka si vždy poradila. Když jezdili na konících tohoto typu…

konikMaminka mi místo koníka dala koště. Lepila, barvila a stříhala jsem s dětmi, dle instrukcí učitelky a i když jsem zkraje asi nerozuměla nic, vždycky jsem koukala, co dělají a instrukce asi začaly po nějaké době dávat smysl.

...
Celý článek
1194 Zobrazení
0 Komentáře

The Villa 4Kids, z.ú.

The Villa 4Kids, z.ú.

Od ledna 2017 si veškeré aktivity spojené s výukou dětí a mládeže přebírá na svá bedra naše nová neziskovka The Villa 4Kids, z.ú. 

S nabídkou výuky pro děti, například v podobě naší Anglické družiny se pohybujeme hlavně v prostředí základních škol. Aby byl program pro děti atraktivní a aby lákal rodiče svou odlišností od školní angličtiny, musíme klást důraz na kvalitu lektorů i materiálů, se kterými pracujeme.

...
Celý článek
1112 Zobrazení

Vánoční fráze a idiomy

Vánoční fráze a idiomy

Vánoce jsou za dveřmi a tak bychom Vás chtěli potěšit pár Vánočními výrazy. S některými jste se setkali již mnohokrát a s některými třeba ještě ne. Vysvětlení co znamenají ponechám i v angličtině.

We Wish You a Merry Christmas and a Happy New Year - Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok
Something we sing at Christmas time and has become the standard sentiment to write in Christmas cards.
Je to zároveň kus textu z písničky, která se zpívá na Vánoce a už se stala tradičním přáním, které se často objevuje ve Vánočních přáníčkách. 

...
Celý článek
1380 Zobrazení

HALLOWEEN WORKSHOP 2016

HALLOWEEN WORKSHOP 2016

 

Minulý rok jsme slavili veliké úspěchy s Halloween workshopem. Rozhodli jsme se proto workshop zopakovat. Celá akce se konala o podzimních prázdninách 26. a 27.10.2016 a bylo se na co těšit. :)

...
Celý článek
1016 Zobrazení
0 Komentáře

PRŮŘEZ PŘÍMĚSTSKÝMI KEMPY 2016

PRŮŘEZ PŘÍMĚSTSKÝMI KEMPY 2016

TURNUS 1 DĚTI

Turnus T1 byla dámská jízda. Děvčata vyráběla město z krabic, kterému dominovala Eiffelova věž, pak se hrálo Go Batty jako by jim šlo o život a nakonec vše završila venku na hřišti. Kreslilo se křídou na chodník a šlo na velkolepou návštěvu ZOO.

...
Celý článek
1179 Zobrazení
0 Komentáře
Vybrané

Proč Anglická družina?

Proč Anglická družina?

The Villa působí na trhu vzdělávání dětí zhruba od roku 2007. Naším prvním dětským lektorem Anglické družiny byl Pat a tak se Anglická družina rozběhla při ZŠ Jeseniova.

Pat to s dětmi uměl a hodiny vedl zábavně, nevšedně, děti se museli dorozumět s reálným cizincem. Děti ze ZŠ Jeseniova si pak převzala Laura. Roli měla nelehkou, ale k naší radosti se jí zhostila s přehledem. Ba co víc, mezi klienty se to rozkřiklo a naše dětská klientela se díky Lauře začala rozrůstat. Anglickou družinu jsme pořádali záhy při několika ZŠ, dokonce i v jedné žižkovské MŠ, zároveň se dětské kurzy na míru rozjely i u nás ve Ville.

...
Celý článek
14869 Zobrazení
0 Komentáře

PERLY Z HISTORIE LETNÍCH OLYMPIJSKÝCH HER

PERLY Z HISTORIE LETNÍCH OLYMPIJSKÝCH HER

Letní olympiáda v Riu. Velké téma, kterého jsou teď plné noviny. Věděli jste ale, že Olympijské hry byly dlouhou dobu zakázány?

Obnovily se, až v roce 1896. A to pouze ty letní. Ve stejném roce, kdy bylo otevřeno první metro na evropském kontinentě v Budapešti a také, kdy se narodil Klement Gottwald. Na zimní olympiádu si lidé museli počkat až do roku 1924.

...
Celý článek
1401 Zobrazení
0 Komentáře

JAK KEMPUJEME V JAZYKOVCE!

JAK KEMPUJEME V JAZYKOVCE!

Start! Akce. Jízda. Vzrušení.

Letos jsme to s jazykovými kempy pořádně rozjeli. Otevřeli jsme je pro děti a teenagery. A to v angličtině, francouzštině, španělštině a pro velký zájem poprvé i v němčině.

...
Celý článek
1109 Zobrazení
0 Komentáře

Jak jsem se naučila anglicky jako AU-PAIR

Jak jsem se naučila anglicky jako AU-PAIR

ČLÁNEK OD PAVLÍNY BARTOŠOVÉ

Řeknu vám svůj příběh. Příběh jedničkářky, která nesnášela angličtinu! A teď anglicky mluví plynně a ještě dabuje.

...
Celý článek
1344 Zobrazení
0 Komentáře

JE VE STRUČNOSTI SÍLA?

JE VE STRUČNOSTI SÍLA?

 Co máš za známku?“ naklonila se ke mně kamarádka.

„Čtyřku.“ vydechla jsem smutně.

...
Celý článek
1153 Zobrazení
0 Komentáře

Jazykové příměstské kempy pro teenagery s The Villa

Jazykové příměstské kempy pro teenagery s The Villa

Nevím, kdo z Vás si vzpomíná na prázdniny našeho dětství, píši dnes spíše jako rodič a také jako táborník i chalupář z let minulých. Jsem ročník 1973 a tak mě jistě spojuje datum narození s mnohými dnešními rodiči jak menších dětí, tak i teenagerů.

Naše prádzniny se často točili okolo letních táborů ve stanech nebo ve stanech s podsadami, ti co měli štěstí jezdili na tábor v chatkách. Ti, co dělali závodně nebo aktivně nějaký sport, jezdili na soustředění a každý z nás trávil jistě nějakou část prázdnin na venkově - u babičky, na chalupě nebo na chatě a nebo u známých, co chalupu nebo chatu měli.

...
Celý článek
1487 Zobrazení
0 Komentáře

Proč se jazykovky tetelí, když přijde jaro?

Cpe se tam! Cpe se k nám. Sluníčko si hledá cestu mezi žaluziemi na okně. V kanceláři ho vítáme. Že by se blížilo jaro? Konečně.

IMG_1538-001.JPG

...
Celý článek
1237 Zobrazení
0 Komentáře

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie.

Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Souhlasím